24 Temmuz 2015 Cuma

Çocukla Tatil: Ağaçlı Dinlenme Tesisleri // Ihlara Otel, Aksaray

Bayram tatilinde gittiğimiz Aksaray'daki Ağaçlı Dinlenme Tesisleri'nin (Ankara-Adana asfaltı, Nevşehir Kavşağı) arkasında bulunan Ihlara Otel (ya da belki tatil köyü demeliyim) bizi o kadar şaşırttı ki, özellikle civarda yaşayan ve çocuklu okurlarla bu mekanı paylaşmak istedim!


Tesis aslında bildiğimiz otel formatındaki Melendiz Otel ve tek katlı ve bahçeye açılan verandalara sahip odalardan oluşan Ihlara Otel'den oluşuyor. Her iki otelin de bahçesi ortak (bakınız bir üst foto). Ağaçalar içindeki bu bahçede oturma ve dinlenme alanları ile bir de amfi tiyatro mevcut. 

Ihlara Otel'in odaları tek katlı, önlerinde ufak balkon/verandaları mevcut. Sürgülü cam kapılarıyla girip çıkmak oldukça pratik. Odalar epey geniş. Bebek için park yatak, çocuk için ekstra yatak imkanı da mevcut. Banyosu şık ve ferah; yer ahşap (dolayısıyla kaymıyor). 24 saat sıcak su mevcut. Odanın içindeki mini barda da kettle, fincanlar, nescafe, çeşitli çaylar, meşrubat ve çerez bulunuyor (ve fiyatları hiç de abartı değil).

Balkon/veranda

Oda ve minibar

Banyo

Kahvaltıyı Melendiz Otel'in ikinci katındaki ferah ve şık salonda, öğle/akşam yemeklerini ise dinlenme tesislerine açılan yine çok ferah, kış bahçesi tarzındaki lokantada yiyebiliyorsunuz. Fix Mönü ya da seçmeli olarak tercih etmeniz mümkün. Yemekler çok lezzetli ve porsiyonlar inanılmaz büyük!!!

Dinlenme tesisi tarafına geçtiğinizde market, manav, şarküteri gibi kolaylıklara ve Mado, Herry, Kiğılı gibi bilindik cafe/mağazalara ulaşmak mümkün.


Tesiste büyükçe bir de yüzme havuzu mevcut. 50 cm, 150 cm ve 180 cm'lik birbirine bağlı üç ayrı havuzdan oluşuyor ve suyu her gün boşaltılıp yeniden dolduruluyor. Yine ağaçların arasında kalan havuza biz bayıldık... Çocukların ne kadar sevdiğini anlatmama gerek yok sanırım. Dışarıdan ziyaretçilere de açık olan havuz haftasonları biraz kalabalık olsa da, geniş bir mekan olduğu için çok sorun yaşamadık.


Bizim asıl bayıldığımız kısım ise bahçesi oldu. Büyük ve ağaçlar içindeki bahçesi sayesinde çocuklar doya doya koştular, enerji attılar. Biz de hem bedenimizi, hem de ruhumuzu dinlendirme imkanı bulduk!


Gecesi de gündüzü kadar güzel otelde amforalar dikkatimizi çekti. Bunları Orhan Ağaçlı kazılar sırasında bulmuş. Hepsi müzeye kayıtlı ve kullanılması için izin alınmış tarihi eserler. Böyle bir ortamda olmak da ayrı bir keyif verdi bize doğrusu.


Tesisin bir diğer güzel yanı da Tuz Gölü, Uçhisar, Ihlara Vadisi, Selime gibi turistik noktalara 1'er saat mesafede olması. Biz bu gidişimizde hepsini gezdik! Ayrıca, Aksaray'da da Somuncu Baba Minyatür Evi gibi pek çok görülecek yer var. Dolayısıyla, 3-4 günlük tatilinizi zenginleştirmeniz için alternatifler de mevcut!

Ankara'ya 2 saat mesafedeki bu tesise biz bayıldık! Sizin de aklınızda olsun...

Mutlu Cumalar!!!

1 yorum:

Hilal Timur dedi ki...

sağol Başak'cım bu paylaşımın çok işime yaradı. Hiç bilmiyordum üstelik burnumuzun dibindeymiş.