15 Aralık 2015 Salı

Büyük Kitap Temizliği!

Beni Instagram'dan takip edenler (@larcencielblog) aslında okuduğum kitaptan ve bu temizlikten haberdar; ancak, ben bir de burada yazmak ve arşivlemek istedim. Marie Kondo'nun Derle Topla Rahatla kitabını okuduktan sonra evin her köşesinde büyük temizliklere giriştim son zamanlarda. Önce makyaj malzemeleri ve kıyafetleri sadeleştirdim. Daha sonra beni en çok sıkan iki dağınıklıktan biri olan kontrolsüz çocuk kitaplarına sıra geldi. Bir gün gözümü karartıp, aynen kitapta yazdığı gibi evde ne kadar çocuk kitabı varsa hepsini salonun ortasına yığdım!


Daha sonra başladım ayırmaya. Öncelikle grupları belirledim ve salonun çeşitli köşelerine kategorilerine uygun olarak kitapları ayırdım:

1- Rüzgar'ın yaşına uygun kitaplar
2- Çınar'ın yaşına uygun kitaplar -okudukları
3- Çınar'ın yaşına uygun kitaplar -okumadıkları
4- Çınar'ın Fransızca dilindeki hikaye kitapları
5- Çınar için hafif, Rüzgar için erken kitaplar
6- İngilizce kitaplar
7- Çınar'ın yaşına uygun aktivite kitapları
8- Elden çıkarılacaklar


Her bir kitabı tek tek elime alıp inceledim; Çınar'ın okuyup okumadığından emin olmadıklarımı kendisine sordum. Neticede 5 ve 6 numaralı gruptaki kitapları kocaman bir şeffaf kutu içine koyup depoya kaldırdım. Bunlar en erken önümüzdeki sene ortaya yeniden çıkacak...


1 Numaralı gruptaki Rüzgar'ın yaşına uygun kitaplardan şu an keyifle alıp baktıklarını ufak bir kutunun içine koyup salondaki "Rüzgar köşesi"ne yerleştirdim. Yine onun yaşına uygun sayılacak, daha aktivite tarzı kitapları da salondaki kitaplığa, onun rahatça ulaşabileceği raflardan birine dizdim.


2 ve 3 numaralı gruplardaki Çınar'ın yaşına uygun kitaplardan, daha önce okumuş olduklarını odasındaki kitap rafına yerleştirdim. OKumamış olduğu kitapları ise yine salondaki kitaplığa, onun boyuna uygun olan bir rafa sıraladım. Çünkü genelde akşam yatmadan önce salonda kitap okumayı tercih ediyor. Henüz okumadığı kitapları ayrı bir rafa koyarak rahatça görmesini sağlamaya çalıştım.4 Numaralı gruptaki Fransızca hikaye kitaplarını ise odasında ders kitaplarının ve araç-gerecinin bulunduğu rafa koydum ki diğerleriyle karışmadan seçebilsin.


7 Numaralı gruptaki aktivite kitaplarını ise yine salondaki kitaplığın uygun rafına dizdim. Böylece rahatlıkla hoşça zaman geçirebileceği kitapları kendisi seçip zamanını değerlendirebilir diye düşündüm.


Son olarak da 8 numaralı grupta -çok olmasa da- kalan kitapları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere ayırdık... umarım yakın zamanda kargolamayı da başaracağım (başaramadım, ama yapacağım... gerçekten...)! 


Bu işlemden sonra, fazlaca kitabı elden çıkarmamış olduğumuz halde ev ve Çınar'ın odası öyle bir ferahladı ki, size anlatamam! Yani dağınık duran şeyler kesinlikle normalde kaplayacakları hacimden çok daha fazlasını kaplıyor! Öyle ki, Çınar'ın odasındaki rafların ve penceresinin önü üst üste kutu doluyken, şu an orası bizim minik adam için bir okuma köşesi haline geldi! Salondaki kütüphanenin rafları ferahladı.


Ve kitapların düzenli ve kategorilerine ayrılmış halde durması, "küçük"ün sepetinden istediği kitabı rahatça seçip dakikalarca (bazen yarım saati buluyor) kendini oyalamasına da yardımcı oldu.


Şimdi sırada büyük oyuncak temizliği var. Kitapları halettikten sonra oyuncaklar bana vız gelir diyorum ama bir yandan da korkuyorum. Bakalım, yılbaşına kadar bu işi de çözüp yeni yıla ferah ferah girmek istiyorum!!

Bana bol şans, önerilere de açığım! Sevgiler!

6 yorum:

Aslıhan Balkan dedi ki...

Tebrik ederim ve darısı başıma :) umarım bende fazlalıklardan ve dağınıklıktan arınabilirim. Tabi başlayabilirsem :)))
Bu arada Rüzgar'ın o minnak çorapsız ayaklarını severim. Çorap düşmanı RüzRüz :)))

Basak Celik dedi ki...

Ay şimdiden kolay gelsin valla Aslıhan! İnsan nasıl ferahlıyor, nasıl ferahlıyor! Şu oyuncakları da yapabilseydim çok muhteşem olacaktı.
Çorap konusu çok fena, hiç ayağında tutmak istemiyor, hiç! Oyuna çevirdi bir de, giydirebilene aşkolsun!
Biz de öptük çok :)

kezbant dedi ki...

Lokum Ayak :D Yerim :) Başakcım tebrikler :D Süper olmuş. Ellerine sağlık.. Ben de mutfakta yaptım. İnsan süper rahatlıyor. Arada tekrarlamak gerekiyor. Oyuncaklara yapılması gerek bizde de :D Ama ne zaman başlamaya kalksak Çınar "benim en sevdiğim oyuncağım, bende ne zamandır bunu arıyordum demeye başlıyor :D"

Kitabı alıp okumaya başlayınca stres olmuştum :D Videoları izleyince de kendi durumumun hiçte korkunç olmadığını anladım. Millet çılgınca kıyafet, eşya atıyor çünkü :D Ben yanlarında oldukça masum kalıyorum :D
Hepimize kolay gelsin. Çok öpüyorum :)

Basak Celik dedi ki...

Teşekkürler Kezban'cım :)

Ya valla Çınar kusura bakmasın, oyuncaklarını ondan habersiz uçurmayı düşünüyorum. Evet görmeyip sonra bulunca bir seviniyorlar ama bazıları cidden saklanmaya değecek gibi değil. Onları usuuulca hayatımızdan çıkarıciim :))) Öperim!

GRİ LADY dedi ki...

Ne çok kitabı varmış Çınarınnnn , bayıldım.
Bloğunuzu da takibe aldım bu arada , benim bloğuma da beklerim sizi. Sevgiler..
www.grilady.blogspot.com.tr

Basak Celik dedi ki...

Yılların birikimi Gri Lady :) Teşekkürler, hemen ziyarete geliyorum! Sevgiler!