29 Mart 2012 Perşembe

Fok Katliamı Başlıyor: Sizin de Yapabileceğiniz 5 Şey

Sayısız nesildir her bahar, hamile foklar Newfoundland'in Atlantik kıyıları, Labrador ve Quebec'in doğusundaki St. Lawrence'ın körfezine yakın tenha yerlerde bebeklerini dünyaya getirmek için toplanırlar.


Ve her bahar, binlerce Kanadalı balıkçı, devletin koyduğu kotaya bağlı olarak 270.000 ile 335.000 arasında foku coplayarak, vurarak, döverek, derilerini yüzerek çaresiz annelerin ve yeni doğmuş yavrularının üstüne çullanırlar.


Ölen fokların çoğu yalnızca bir kaç haftalıktır. 


Balıkçılar buna 'av' diyorlar. Fakat hayvanlar basitçe fokların üzerine yürüyen ve onları öldüren silahlı balıkçılardan saklanamıyorlar ya da kaçamıyorlar.


Paul Watson 2002 basımı 'Fok Savaşları' adındaki kitabında bundan şöyle bahsetmiştir: 'Fokların kıyımı yılda bir yapılan kan vaftizidir.' Ve bu devlet tarafından maddi destek almaktadır.
İçim acıdı, midem bulandı... bakmak istemedim... ama bakmamak, görmemek çözüm değil. Nasıl engel olabiliriz, derseniz, TIKLAYIN!


Ve mümkün olduğu kadar çok yerde paylaşın...

2 yorum:

Znp dedi ki...

Merhaba Başak,
Japonyadaki yunuslar için de böyle oluyorum çok üzülüyorum ya :( En azından haberdar olmak ve duyurmak gerek. İyi ki paylaşmışsın. Ben de bunu takip etmeye çalışıyorum. http://savejapandolphins.blogspot.com/

bveç dedi ki...

Bu blogdan haberdar ettiğin için çok teşekkürler!